Bielański Ośrodek Kultury w roku kulturalnym 2018/2019 kontynuuje projekt „Dokument w BOK”, który skierowany jest do młodzieży z bielańskich szkół podstawowych (7 i 8 klasa), klas gimnazjalnych i szkół średnich. Istotą projektu jest poszerzenie wiedzy o procesie powstawania filmu dokumentalnego oraz rozbudzenie zainteresowania historią filmu dokumentalnego.

W tym sezonie współpracujemy z Akademią Dokumentalną, która jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na filmach dokumentalnych. Filmy pochodzą z DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL, jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Z bogatej oferty festiwalowej do programu Akademii zostały wybrane filmy, które przybliżają młodym ludziom różnorodne problemy, a jednocześnie wpisują się w nową podstawę programową wielu przedmiotów szkolnych.
Każdy z zaproponowanych filmów poprzedzony jest krótkim wprowadzającym materiałem filmowym, który stanowi ciekawy punkt wyjścia do dyskusji na lekcjach w szkole.

Filmy odnoszą się do następujących tematów: problemy współczesnego świata, psychologia, etyczność eksperymentów naukowych, oblicza wielkich korporacji, globalizacja, ekosystem, ekologia, żywioły natury.

Zainteresowanych nauczycieli i wychowawców prosimy o kontakt z koordynatorami projektu:

1. Małgorzata Łukasiuk – m.lukasiuk@bok-bielany.eu, tel. (22) 834 65 47
2. Anna Zaremba-Moulahcene – a.zaremba@bok-bielany.eu tel. (22) 834 65 47

Zgłoszenia: dokument@bok-bielany.eu

Udział w projekcie „Dokument w BOK” jest bezpłatny.

Repertuar projektu „Dokument w BOK” na sezon kulturalny 2018/2019

29.10.2018 (poniedziałek) g. 11.00 – Był sobie las, reż. Luc Jacquet /biologia, ekologia, 78 min.

Reżyser zabiera nas w fascynującą podróż do świata natury. Odkrywamy tajemnicze i mało znane do tej pory lasy deszczowe, rosnące w Peru i Gabonie. Film został oparty na oryginalnym pomyśle francuskiego przyrodnika Francisa Hallé, pioniera botaniki i ekologii, autora wielu książek przyrodniczych.

20.12.2018 (czwartek) g. 11.00 – Kumare. Guru dla każdego, reż. Vikram Gandhi/ w kręgu psychologii, współczesna duchowość (godziny wychowawcze), 84 min.

Kumaré to oświecony guru, który zbudował wspólnotę ludzi wierzących w jego przesłanie. Odwołując się do hinduskiej filozofii i jogi, proklamował transcendentne idee, nakłaniając ludzi do życia w zgodzie ze sobą, nieszkodzenia innym i uspakajania ciała przez ćwiczenia. Jego poglądy okazały się pożądane i skuteczne, bo do wspólnoty dołączali wciąż nowi ludzie. Sedno w tym, że Kumaré to fikcyjna postać, w którą wcielił się reżyser Vikram Gandhi. Film jest zabawnym i wnikliwym spojrzeniem na temat relacji człowieka i wiary.

22.02.2019 (piątek) g. 11.00 – Krew w moim telefonie, reż. F. Piasecki Paulsen/Nasza planeta (ekologia, etyka, geografia, godziny wychowawcze), 56 min.

Reżyser filmu ujawnia powiązania przemysłu telefonii komórkowej z nielegalnym wydobyciem surowców w Kongo. Produkcja i zakup kolejnych telefonów komórkowych napędzają biznes, pomnażając dochody nielegalnych kopalni surowców mineralnych. Kongo, które posiada olbrzymie złoża surowców mineralnych, od lat ogarnięte jest wojną, w której do tej pory zginęło już prawie 5 milionów ludzi. Film obnaża prawdziwe oblicze wielkich korporacji i stanowi głos w sprawie globalizacji.

11.04.2019 (czwartek) g. 11.00 – Jak założyć własne państwo, reż. J. Shapiro /problemy współczesnego świata (wiedza o społeczeństwie, historia), 72 min.

Film o tzw. micronations, czyli o szczególnego typu zbiorowościach, które uważają się za suwerenne państwa. Mają swoje flagi, hymny i terytorium, a ich władze wydają wizy, prawa jazdy i nadają odznaczenia państwowe.
Film stawia pytanie: co sprawia, że państwo jest państwem?

10.06.2019 (poniedziałek) g. 11.00 – Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham, reż. Paweł Łoziński/ w kręgu psychologii (godziny wychowawcze), 76 min.

Co kryje się pod słowem „miłość”? Dwie kobiety spotykają się w gabinecie psychoterapeuty. W intymnym dialogu trzech osób dawne urazy i głęboko ukryte emocje powoli wychodzą na powierzchnię. Terapeuta zabiera bohaterki w trudną podróż ku polepszeniu ich relacji.