Akrobacja precyzyjna w hali jest dość młodą dyscypliną modelarstwa i stale się rozwija. Ciekawostką niech będzie masa startowa maszyny gotowej do lotu (tzn. z silnikiem, bateriami i całą elektroniką na pokładzie). Jeśli w roku 2013 najlżejsze modele ważyły około 80 gramów, to teraz czołowi zawodnicy mieszczą się w masie, tylko… 36 gramów! Warto podkreślić, że prawie zawsze na zawodach modeli akrobacyjnych rozgrywana jest druga konkurencja, jaką jest akrobacja freestyle do muzyki (F3P-AFM) – w wykonaniu najlepszych pilotów akrobacyjnych. „Aerobatics Freestyle to Music (F3P-AFM)” jest konkurencją modelarską, wymyśloną kilka lat temu dla stworzenia wydarzenia atrakcyjnego dla widzów. Najkrócej mówiąc piloci demonstrują swoje umiejętności pilotażu, latając freestyle do rytmów wybranych przez siebie utworów muzycznych. W tej konkurencji masa startowa modelu jest większa i wynosi ok. 140g!
Zgodnie z kalendarzem imprez Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI w sezonie 2019 odbędą się trzy imprezy modeli akrobacyjnych zaliczane do PUCHARU ŚWIATA F3P, z czego jedna na warszawskim Kole. F3P WARSAW CHALLENGE, bo o niej mowa, to przy okazji także Mistrzostwa Polski z udziałem ekip zagranicznych. Udział w imprezie zapowiedzieli zawodnicy z Litwy i Rosji. Liczymy na udział zawodników z kolejnych krajów europejskich. Zobaczymy między innymi 3-krotnego Wicemistrza Świata w akrobacji i zarazem złotego medalistę Światowych Igrzysk Lotniczych (Dubai 2015) – Donatasa Pauzuolisa. Ponadto będzie można spotkać i podziwiać młodego pilota Wiktora Łacińskiego z Aeromodelklubu Bemowskiego Centrum Kultury, członka Kadry Narodowej, który w roku 2017 reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata w Strasburgu. Wśród czołowych polskich zawodników zobaczymy też dwóch reprezentantów Polski – Adama Koszałkę – MTSR Sowiniec oraz Igora Skawińskiego -Aeromodelklub BCK, którzy już 15 marca polecą do Heraklionu na Kretę, by reprezentować kraj na 4. Mistrzostwach Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych.
Oprócz akrobacji precyzyjnej (klasa F3P) i freestyle’u (F3P-AFM), będą też rozgrywane dodatkowe konkurencje dla mniej doświadczonych pilotów, tzn. F3P-Klub, a także niezwykle widowiskowy konkurs modeli wyścigowych F5K (Pylon Racing).
Fanów małego i dużego lotnictwa oraz publiczność serdecznie zapraszamy na tę najważniejszą imprezę modeli halowych RC w Polsce. Bilet WSTĘPU – 2 zł (do kupienia w hali przy wejściu).
http://bemowskie.pl/projekt/aeromodelklub/ (fot. Sławomir Pastuszka).

Organizator