Chociaż seksizm zakłada nierówności płci, najczęściej przejawia się jako dyskryminacja kobiet. Na lutowym spotkaniu Nowej Humanistyki zastanowimy się, jak ten pogląd i jego przejawy wpłynęły nie tylko na sytuację kobiet, ale także na nasze sposoby myślenia. Temat ten podczas części seminaryjnej stanie się przyczynkiem do rozważań nad znaczeniem głosu w polityce: dlaczego mężczyźni objaśniają świat kobietom i skąd bierze się prawo do uciszania? Być może nie chodzi o treść ale brzmienie kobiecego głosu, które zawiera w sobie coś, czego władza oparta na wykluczaniu nie chce słyszeć?Podczas części warsztatowej przeanalizujemy akustyczne jakości głosu z punktu widzenia biopolityki, posłuchamy przykładów i wykonamy kilka ćwiczeń pozwalających przemawiać z pozycji autorytetu.

W temat wprowadzi nas Edyta Jarząb, aktywistka miejska walcząca o prawa ludzi, która wykorzystuje śpiew jako narzędzie oporu a głos traktuje jako pomost między sferą publiczną i prywatną.

Wspiera nas Radio Kampus.

wstęp bezpłatny. Ze względów organizacyjnych prosimy o zapisy pod adresem robert.statkiewicz@bemowskie.pl zawierając informację, w których częściach wydarzenia (seminarium i warsztat) chcą Państwo uczestniczyć.

O PROWADZĄCEJ
Edka Jarząb – interesuje się głosem, jako pomostem między sferą publiczną a prywatną. Słuchaniem, śpiewem i improwizacją jako praktyką społecznego oporu. Bada sonosferę protestów i demonstracji. Organizuje spacery dźwiękowe, warsztaty oraz rozgrzewki przed demonstracjami ulicznymi. Współtworzy kolektyw dźwiękowy Critical Band Ensemble oraz grupę improwizatorek SYRENY. Brała udział w wystawie „Post-peace” w Württembergischer Kunstverein w Stuttgarcie, „Gotong Royong” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, festiwalu Warszawska Jesień z grupą per formatywna ETC, w festiwalu Sanatorium Dźwięku, była kuratorką programu „Śpiew Syren” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/ Museum of Modern Art in Warsaw. Jest współautorką publikacji „Warsound/Warszawa” wydanej w CSW w Warszawie. Współpracuje ze Strefa WolnoSłowa w Stół Powszechny, magazynem Glissandoando i Wakat.