Zapomniana na prawie dwa wieki (premiera warszawska w 1815 roku), szczęśliwie przywrócona światu w ubiegłym roku, opera Karola Kurpińskiego opowiada o spotkaniu Apellesa, najsłynniejszego malarza starożytności, wielkiego wodza Aleksandra i jego branki, tebańskiej księżniczki o niespotykanej urodzie, Pankasty.
Z pozoru prosta melodramatyczna fabuła, dzięki niezwykłej sile muzyki i poezji daje się czytać nie tylko jako historia zmagań artysty, lecz także jako rozważania o drodze prowadzącej do piękna.
Intrygującą fabułę libretta autorstwa Adama Dmuszewskiego, napisanego na podstawie komedii francuskiego dramaturga La Ville de Mirmonta, od pierwszej do ostatniej minuty wspiera kompozytorski kunszt melodyczny, dramaturgiczny i nade wszystko instrumentacyjny.
To wszystko razem daje efekt w postaci z jednej strony dzieła o dużym ciężarze, z drugiej zaś opery pełnej uroku. Obecnie, na scenie Teatru Królewskiego ma miejsce wielki powrót opery do Warszawy.

OBSADA
Alexander: Robert Szpręgiel / Robert Gierlach
Apelles: Leszek Świdziński / Tomasz Krzysica
Pankasta: Marta Wyłomańska / Tatiana Hempel – Gierlach
Chór męski i Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej

Kierownictwo muzyczne, dyrygent: Zbigniew Graca
Kostiumy: Marlena Skoneczko
Inscenizacja, scenografia, reżyseria: Ryszard Peryt
Przygotowanie chóru: Beata Herman
Asystent reżysera: Sławomir Jurczak
Inspicjent: Agnieszka Orlikowska / Dorota Lachowicz

❗Uwaga! Wejście i wyjście do Teatru Królewskiego od ul. Agrykoli. Godzinę przed i po przedstawieniu spod bramy Łazienek ul. Myśliwiecka/Agrykoli publiczność może również skorzystać z dowozu do Teatru czekającymi tam meleksami.

Organizator

Łazienki Królewskie w Warszawie