Podczas tego wyjazdu zobaczymy trzy pałace (dwa z zewnątrz, jeden w środku). Zwiedzimy również Muzeum Socrealizmu oraz będziemy spacerować w cieniu drzew historycznych parków.

Poznamy historię rezydencji rodziny Zamoyskich w Kozłówce, pałacu Jabłonowskich w Kocku i pałacu Sanguszków w Lubartowie.

Naszym przewodnikiem lokalnym będzie znakomity regionalista Pan Ryszard Łoziński.

Szczegóły i możliwość rezerwacji miejsca: https://kozlowka.evenea.pl/

Pałac w Kozłówce wzniesiono około 1742 roku dla rodziny Bielińskich według projektu Józefa Fontany. W roku 1799 stał się własnością rodziny Zamoyskich. Przebudowany przez Konstantego Zamoyskiego w latach 1897-1914.

We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa.

Zbiory muzeum są niezwykle bogate i obejmują między innymi:

malarstwo, rzeźbę i grafikę, w tym serię portretów rodzinnych i postaci historycznych:
wspaniale wykonane i zdobione meble w stylu II Cesarstwa;
ceramika i szkło, w tym porcelana miśnieńska czy ceramika dalekowschodnia;
srebra, brązy oraz inne metale i wyroby jubilerskie
tkaniny;
instrumenty do mechanicznego odtwarzania muzyki.

Oprócz pałacu zwiedzimy: kaplicę, powozownię, park, dziedziniec oraz Galerię Sztuki Socrealizmu.

Muzeum socrealizmu w Kozłówce ma charakter dydaktyczny i artystyczny, gdyż przez umiejętnie dobrane eksponaty ostrzega przed megalomanią sztuki i zakłamaniem epoki socrealizmu. Muzeum Socrealizmu prezentuje najciekawsze prace głównie z lat 50-tych XX wieku. Jest ich sporo, ponad tysiąc – rzeźb, obrazów, rysunków, grafik i plakatów. Są wśród nich takie „dzieła” jak pomnik Lenina z Poronina czy z Nowej Huty.

Pałac w Lubartowie zbudowano w I połowie XVI wieku, kiedy Piotr Firlej założył miasto Wkrótce też zbudował pierwszy pałac, który w 1553 roku odziedziczył Mikołaj II Firlej. Rozbudował on pałac, a także założył wspaniały, geometryczny ogród.

W II połowie XVII wieku pałac mający kształt zamku przeszedł w ręce marszałka wielkiego koronnego Józefa Karola Lubomirskiego i wtedy dokonano rozbudowy obiektu. W XVIII stuleciu Lubartów wraz z zamkiem zniszczonym w czasie wojny północnej stał się własnością marszałka wielkiego litewskiego Pawła Sanguszki. Ten postanowił odbudować obiekt według projektu włoskiego architekta baroku – Pawła Fontany. W tym samym czasie Fontana na zlecenie Sanguszki budował też w Lubartowie pobliski kościół Św. Anny i klasztor Kapucynów. Fontana sprawdził się znakomicie, bowiem efekt przebudowy pałacu zachwycił wielu.

Pałac w Kocku wzniesiono dla Anny Jabłonowskiej w 1780 roku i przebudowano w 1840. Zespół pałacowy składa się z budynku głównego i dwóch jednakowych oficyn, które ćwierćkolistymi łukami parterowych krużganków łączą się z pałacem. Za pałacem teren opada tarasami ku szerokiej dolinie Wieprza.

Park krajobrazowy, otaczający kompleks mieszkalny z trzech stron, zajmuje powierzchnię czterech hektarów.

PROGRAM

Spotkanie na placu Bankowym o godzinie 6:45 w rejonie pomnika Juliusza Słowackiego.Odjazd o godzinie 7:00 w kierunku Kocka.
Kock (pałac Jabłonowskich – z zewnątrz, park krajobrazowy, kościół parafialny i dom cadyka – z zewnątrz, miejsce śmierci pułkownika Berka Joselewicza, cmentarz żołnierzy generała Kleberga )
Pałac w Kozłówce (zwiedzanie wnętrz, powozowni, Muzeum Socrealizmu, oraz kaplicy w parku).
Około godziny 15:30 obiad w miejscowości Firlej. (Koszt obiadu zamówionego „z góry” – 25,00 PLN. Menu zostanie przesłane uczestnikom e-mailem bliżej terminu wyjazdu.)
Lubartów – (Pałac Sanguszków z zewnątrz, park przypałacowy, kościół świętej Anny – z zewnątrz).
Powrót do Warszawy około godziny 21:00.

INFORMACJE TECHNICZNE
Koszt wycieczki – 170,00 PLN/osoba

Cena obejmuje koszt karnetu do obiektów muzealnych w Kozłowce, przejazd autokarem klasy turystycznej, opiekę pilota i lokalnego przewodnika oraz ubezpieczenie NNW (do 10 000 PLN).

Cena nie obejmuje posiłków. Istnieje możliwość zamówienia obiadu w cenie 25,00 PLN w restauracji w miejscowości Firlej. Menu zostanie przedstawione wcześniej uczestnikom drogom mailową.

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 30 osób. Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat.