Tym razem nie możemy napisać, że będzie to wyjazd przyjemny i pełen atrakcji, bo taki nie będzie. Zastanawialiśmy się, czy dołączyć jeszcze inne obiekty na trasie ale zdecydowaliśmy, że nie. Uznaliśmy, że słowo wycieczka nie jest słowem właściwym dla określenia tego wyjazdu.

Jedziemy do miejsca szczególnego, do miejsca będącego świadkiem jednej z największych zbrodni w dziejach ludzkości.

Szczegóły i rezerwacja miejsca pod linkiem: https://miejscepamiecitreblinka09.evenea.pl/

Obóz śmierci do którego się udajemy założony został w ramach Akcji Reinhardt, mającej na celu wymordowanie ludności żydowskiej.

Miejsce zagłady ulokowano się w odosobnieniu, pośród lasów i pół, w odległości czterech kilometrów od stacji kolejowej Treblinka na linii Warszawa – Białystok.

Pośród pięknej przyrody, szumiących lasów i obsypanych kwieciem łąk znalazła swój koniec między innymi żydowska społeczność Warszawy. Tu kończyła się podróż zaczynająca się w Warszawie na Umschlagplatz.

Halina Birenbaum, wywieziona transportem z Warszawskiego getta, ocalano z zagłady opowiadała:

(…) Gdy nasz transport dojechał do celu i komuś udało się oderwać deskę w oknie w napięciu czekaliśmy, jaką nazwę stacji odczyta, Wreszcie usłyszeliśmy „Auschwitz” i wszyscy zaczęli się cieszyć i obejmować z radości. Nazwa „Treblinka” oznaczałaby piekło i szybką śmierć. Oświęcim dawał szansę. (…)

Dzisiaj 17 tysięcy kamieni różnej wielkości symbolizujących macewy – żydowskie nagrobki upamiętnia 900 000 spoczywających w Treblince ofiar zbrodni.

W listopadzie 1943 roku Niemcy przystąpili do likwidacji obozu i zacierania

śladów jego istnienia.

Nie udało się.

————————-

O historii powstania obozu zagłady, jego historii, topografii i działaniu opowie Koleżanka Monika Brodowska.

Szczegóły na temat wyjazdu pod linkiem:

https://miejscepamiecitreblinka09.evenea.pl/

————————-

Program wyjazdu:

Spotykamy się na placu Bankowym w sobotę, 25.05.2019, w pobliżu pomnika Juliusza Słowackiego o godzinie 8:00. Wyjazd w kierunku Treblinki o godzinie 8:15.

Zwiedzanie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Powrót do Warszawy (plac Bankowy) około godziny 16:00

UWAGA !!! Ze względu na brak punktów aprowizacyjnych (powszechnie nazywanych restauracjami) mogących przyjąć naszą grupę prosimy o zaopatrzenie się się w suchy prowiant.

Będziemy poruszać się po otwartym terenie zatem szczególnie prosimy o dostosowanie ubioru do panującej pogody.

INFORMACJE TECHNICZNE
Koszt wyjazdu – 99,00 PLN/osoba

Cena obejmuje bilet wstępu do Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, opiekę pilota i przewodnika, przejazd autokarem klasy turystycznej, ubezpieczenie NNW.

Aby wyjazd doszedł do skutku, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 30 osób.

————————-

Wyjazd pilotuje Monika Brodowska