Szanowni Państwo

Zapraszamy na wyjazd w Góry Świętokrzyskie, w trakcie którego ujrzymy perły architektoniczne i historyczne regionu oraz weźmiemy udział w Słowiańskich Bajdułach – nocnej wędrówce z pochodniami na spotkanie z czarownicami i magią, nierozerwalnie związaną ze szczytami Gór Świętokrzyskich.

Szczegóły i możliwość rezerwacji miejsca pod linkiem:

https://slowianskiebajduly.evenea.pl/

Program:

Dzień 1, 11.05.2019: Opatów, Rytwiany, Szydłów

Spotykamy się na placu Bankowym przy pomniku Juliusza Słowackiego o godzinie 06:45. O godzinie 07:00 odjazd w kierunku w kierunku Gór Świętokrzyskich.

Około godziny 10:30 spotkanie z lokalnym przewodnikiem w Opatowie i rozpoczęcie zwiedzania

Kolegiata św. Marcina w Opatowie – Fragmenty budowli pochodzą z XII wieku, zachowana w pierwotnym obrębie murów, ulegała kilku przebudowom. Wnętrze kościoła pokryte jest polichromią barokową z XVIII wieku. Na ścianach prezbiterium widnieją malowidła historyczno – batalistyczne. Cennym elementem wyposażenia kolegiaty jest renesansowy nagrobek kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego, nazywany „Lamentem opatowskim”

Rytwiany- Pustelnia Złotego Lasu – zwiedzanie pokamedulskiego zespołu poklasztornego z 1617 roku. Obecnie można zobaczyć: domki pustelnicze, kościół, zabudowania klasztorne, galerię kamedulską, ogrody klasztorne, a także Muzeum Filmu „Czarne Chmury”, którego akcja rozgrywała się w Rytwianach.

Szydłów – polskie Carcassonne, czyli niewielka osada otoczona średniowiecznymi murami. W trakcie spaceru zobaczymy zabytkowe obiekty, m.in.: synagogę, ruiny zamku królewskiego, Bramę Krakowską oraz kościół ekspiacyjny Kazimierza Wielkiego – kościół św. Władysława w Szydłowie.

Przejazd do Hotelu na obiadokolację

Słowiańskie Bajduły – magiczny, wieczorny spacer z pochodniami w trakcie, którego uczestniczy usłyszą o słowiańskiej mitologii i świętokrzyskich legendach. Na swojej drodze spotkają pradawne bóstwa, czarownice rzucające uroki i zielarkę uczącą jak radzić sobie z problemami sercowymi oraz rożnymi bolączkami. Spróbują naparu z lubczyku oraz nalewki Baby Jagi. Emocje gwarantowane!

Nocleg w hotelu „Echo” w Cedzynie w pokojach dwu i trzyosobowych: http://hotelecho.pl/

Dzień 2, 12.05.2019: Kielce, Oblęgorek

Śniadanie, pakowanie bagaży, wykwaterowanie, spotkanie z przewodnikiem i wyjazd na zwiedzanie

Oblęgorek – wizyta w pałacyku, który wraz z majątkiem ziemskim Henryk Sienkiewicz otrzymał od społeczeństwa polskiego z okazji 25-lecia swojej pracy artystycznej. Aby do niego dotrzeć czeka nas spacer blisko kilometrową Aleją Lipową, a sam pałacyk położony jest w parku w stylu angielskim. Ekspozycja przedstawia rekonstrukcję wnętrz, w którym mieszkał Henryk Sienkiewicz podczas swoich pobytów w Oblęgorku oraz nowoczesną wystawę biograficzną.

Kielce – spacer po świętokrzyskiej stolicy: Kadzielnia, Park Miejski, Wzgórze Zamkowe: Pałac Biskupów Krakowskich i Katedra Wniebowzięcia NMP (z zewnątrz), Pomnik Dzika, ul. Henryka Sienkiewicza, Rynek.

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach – znajduje się on w murach dawnego więzienia – jednego z najstarszych w Polsce – pamiętającego czasy powstania listopadowego. Jego długie i krwawe dzieje obejmują rządy dwóch zaborców, I i II wojnę światową, okupację hitlerowską i sowiecką. W przestronnych salach OMPiO znajduje się multimedialna wystawa prezentująca dokonania naszych poprzedników, historię miasta i regionu od powstania kościuszkowskiego po okres PRL.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach – powstało w setną rocznicę urodzin Stefana Żeromskiego w szkole, w której kiedyś pobierał naukę sam pisarz. Wystawa biograficzno-literacka, znajdująca się na piętrze budynku, obejmuje lata dziecięca i szkolne. Ekspozycja w układzie chronologicznym prezentuje: historię budynku i szkoły, domu i dziejów rodziny Żeromskich oraz czas edukacji szkolnej. Ostatnia część ekspozycji poświęcona pracy i twórczości Żeromskiego, ukazuje najcenniejsze pamiątki po pisarzu – listy, rękopisy utworów oraz ich pierwsze wydania. W zbiorach muzeum znajduje się „perełka” – płyta gramofonowa z nagranym głosem Stefana Żeromskiego.

Czas wolny na kieleckim Rynku, wyjazd w drogę powrotną.

Przewidywany powrót do Warszawy około godziny 20:00.

Informacje techniczne:
Koszt wycieczki – 398,00 PLN/osoba

Cena obejmuje nocleg w hotelu, pokoje dwu i trzy osobowe, opiekę pilota oraz lokalnego przewodnika, ubezpieczenie NNW oraz przejazd autokarem klasy turystycznej oraz w pierwszym dniu wycieczki – obiadokolację, w drugim dniu – śniadanie. Inne posiłki we własnym zakresie.

Nocleg w hotelu „Echo” w Cedzynie w pokojach dwu i trzyosobowych: http://hotelecho.pl/

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 30 osób.

REZERWACJĘ POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 90,00 PLN NA PODANY PONIŻEJ NUMER KONTA DO DNIA 8 MARCA 2019.

(Przed upływem terminu do wszystkich zarejestrowanych zostanie wysłany mail z przypomnieniem)

4 Wyznaczony termin