5 września o godzinie 18:00 zapraszamy na panel dyskusyjny „Polska muzyka czasów okupacji” i prezentację albumu 39’45 vol. 2 w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyr. Renato Rivolty (Warner Classics). 39’45 vol. 2 to druga z serii płyt, poświęconych muzyce komponowanej podczas okupacji oraz naznaczonej wojną. Album zawiera utwory Grażyny Bacewicz, Tadeusza Zygfryda Kasserna, Stefana Kisielewskiego oraz światową premierę fonograficzną utworu Pieta. Na zgliszczach Warszawy Ludomira Różyckiego.

Często zapominamy, że pokolenie, które jeszcze nie tak dawno tworzyło trzon polskiej sceny muzycznej, stawiało swoje pierwsze kroki kompozytorskie w świecie kompletnie innym niż ten, w którym przywykliśmy ich oglądać. Kto, czytając ironiczne wypowiedzi Kisiela w tygodniku „Wprost”, zastanawiał się nad tym, jak rzeczywistość wojenna wpłynęła na jego młodzieńczą wrażliwość muzyczną? Czy spadające bomby i wszechobecne cierpienie były jedynym tematem zaprzątającym myśli ówczesnych twórców?

Wsłuchanie się w różnorodność emocji i nastrojów, towarzyszących poszczególnym utworom, daje nam wyjątkowy wgląd w kształtującą się w wrażliwość młodych kompozytorów i pozwala zauważyć, że pomimo otaczającej ich wojny potrafili z nadzieją myśleć o przyszłości, w której muzyka z podziemia konspiracji powróci do sal koncertowych.

Spotkanie poprowadzi Beata Stylińska z Dwójki Polskiego Radia.

http://dsh.waw.pl/2626-3945-vol-2-spotkanie-z-muzyka-czasow-okupacji,prg

Patronat medialny:

Dwójka Polskiego Radia, Tygodnik Przegląd, Muzyka W Mieście, Presto. Muzyka Film Sztuka, Maestro

Partner:

Ruch Muzyczny

Współorganizator:

Dom Spotkań z Historią

Warner Classics / Sinfonia Varsovia – Instytucja Kultury m.st. Warszawy

http://www.empik.com/39-45-volume-2-sinfonia-varsovia-rivolta-renato,p1157043661,muzyka-p

http://www.warnermusic.pl/album/sinfonia-varsovia-ib2k

http://www.warnerclassics.com/release/381243,0190295809232/sinfonia-varsovia-3945-vol-2