“Zdrajcy narodu”, “kolaboranci” i “odszczepieńcy” to figury z okresu II wojny światowej, które powracają w dzisiejszych dyskursach narodowych i politycznych. Magda Fertacz i Jędrzej Piaskowski w swoim spektaklu chcą spojrzeć na problem zdrady i kolaboracji z perspektywy alternatywnych kodów pamięci – przemilczanych, niewygodnych, uciekających od plakatowego bohaterstwa i czarno-białego rozumienia patriotyzmu.

Punktem wyjścia do poszukiwań jest sztuka serbskiego dramatopisarza Djordje Lebovića „Lalka z łóżka nr 21”, dotykająca moralnej oceny kobiet-więźniarek Auschwitz, które pracowały jako prostytutki w obozowym domu publicznym. Konstruując teatralną fantazję na temat wojennej historii, twórcy zadają szereg pytań dotyczących stygmatyzacji, karania i oceny ludzi, którzy z różnych powodów podczas okupacji uciekali od heroizmu, obowiązku walki oraz poświęcenia życia dla ojczyzny.

W jaki sposób konstruowana jest pamięć historyczna i moralna ocena postaw z przeszłości?
Jakie są granice intepretacji i fantazjowania na temat historii, w którą wpisane są trauma i heroizm?
Jak wyleczyć zbiorową pamięć?

Materiałem do scenariusza są m.in. losy Marii Malickiej, wybitnej przedwojennej aktorki warszawskiej, dla której zbudowano scenę przy Marszałkowskiej 8. Artystkę, oskarżoną o kolaborację z Niemcami podczas okupacji, po wojnie objęto zakazem występowania w Warszawie. Inspiracją dla spektaklu jest również postać Arletty, właściwie Leonie Bathiat, słynnej aktorki francuskiego kina i teatru lat 30. i 40., w czasie wojny utrzymującej bliskie relacje z Niemcami, po wojnie skazanej na więzienie a następnie kontynuującej karierę narodowej gwiazdy, a także historia Deutsches Filmtheater, działającego w budynku Teatru Rozmaitości podczas okupacji, oraz Mon Café, kawiarni mieszczącej się przed i w trakcie II wojny światowej w Alejach Jerozolimskich, będącej popularnym miejscem spotkań warszawskich homoseksualistów i homoseksualistek.

Spektakl zrealizowany w ramach programu Debiut TR, którego celem jest wspieranie rozwoju najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Co roku młody twórca wybrany przez dział artystyczny TR Warszawa zapraszany jest do wyreżyserowania spektaklu w sali warsztatowej.

__________________

reżyseria: Jędrzej Piaskowski
tekst: Magda Fertacz
scenografia i reżyseria świateł: Aleksandr Prowaliński
wideo: Marta Nawrot
kostiumy: Hanka Podraza
muzyka: Jan Tomza-Osiecki
choreografia: Mikołaj Karczewski
asystent reżysera i inspicjent: Wojciech Sobolewski
kierowniczka produkcji: Natalia Starowieyska
asystentka inspicjenta: Katarzyna Gawryś-Rodriguez

obsada: Lech Łotocki, Sebastian Pawlak, Justyna Wasilewska, Agnieszka Żulewska

__________________

▼ TERMINY:

12 kwietnia 2018, godz. 17:00
13 kwietnia 2018, godz. 19:00

__________________

▼ BILETY:

70 PLN (normalne)
30 PLN (ulgowe)
30 PLN (wejściówka)

kup bilet on-line: http://bit.ly/bilety-Puppenhaus

__________________

SHOWCASE GENERATION AFTER

Kwietniowe pokazy spektaklu odbywają się w ramach organizowanego przez Nowy Teatr showcase Generation After – prezentacji najnowszych zjawisk na polskiej scenie teatralnej i nowej artystycznej szkoły myślenia. W showcase Generation After udział wezmą przedstawiciele i programatorzy najważniejszych festiwali i instytucji teatralnych z Europy, Azji i Ameryki.

We współpracy z Instytut Adama Mickiewicza i warszawskimi scenami: Komuna/Warszawa, STUDIO teatrgaleria, TR Warszawa i Teatr Powszechny pokazane zostaną najnowsze spektakle takich twórców jak Michał Borczuch, Krzysztof Garbaczewski, Anna Karasińska, Natalia Korczakowska, Michał Libera, Jędrzej Piaskowski, Anna Smolar, Cezary Tomaszewski, Janek Turkowski, Małgorzata Wdowik, Barbara Wysocka.

Szczegółowe informacje: www.nowyteatr.org