Wiele razy słyszeliśmy określenie „Wenecja Północy” odnoszące się do Bydgoszczy, nie mamy jednak pewności, czy komuś zdarza się użyć określenia „Bydgoszcz Południa” w stosunku do Wenecji. Z jakiegoś powodu jesteśmy prawie pewni, że nie.

Zapraszamy zatem na wycieczkę do Bydgoszczy, żeby sprawdzić, czy miasto rzeczywiście zasługuje na określenie „Wenecja Północy”.

—————

Informacja szczegółowa na temat tego wyjazdu pod linkiem: http://arktour.nazwa.pl/wyjazdy-autokarowe/bydgoszcz

Terminy wszystkich naszych wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

—————

Bydgoszcz po raz pierwszy pojawia się na kartach historii 28 czerwca 1238 roku jest zatem miastem o około 100 lat starszym od Warszawy.

Stare Miasto leży malowniczo na trzech wyspach: Miejskiej, Zamkowej i Młyńskiej. Do dzisiaj zachowało się średniowieczne rozplanowanie miasta.

Spośród zabytków najstarszych i najcenniejszych wyróżnia się w Bydgoszczy gotycki kościół farny (od 2004 r. katedralny), powstały w drugiej połowie XV wieku.

Charakteru i klimatu Bydgoszczy nie tworzy jednak jej historia i zabytki okresu przedindustrialnego czy Stare Miasto, ale przede wszystkim architektura kamienic czynszowych z przełomu XIX i XX wieku. Wtedy właśnie nastąpił największy w historii rozwój miasta, w znacznej mierze inspirowany i kierowany przez władze zaboru niemieckiego. To właśnie ta zabudowa stanowi znaczny procent budynków w Bydgoszczy i kształtuje jej dzisiejsze oblicze.

Natomiast Wenecja Bydgoska od lat stanowi natchnienie dla artystów. To poetyckie miano nadali oni malowniczemu zespołowi architektonicznemu Starego Miasta, który przylega do odnogi Brdy zwanej Młynówką, naprzeciw tzw. Wyspy Młyńskiej. Zespół tworzą budynki zwrócone frontem ku ulicom: Przyrzecze, Długa, Wełniany Rynek i Poznańska, a ich zaplecza wchodzą w nurt rzeki.

Widok ceglanych murów domów i spichlerzy wyrastających wprost z wody kojarzy się z Wenecją i tworzy niezwykle ciekawe miejsce.
Forma domów, ich surowe bryły z czerwonej cegły, i piętno gotyku widoczne w proporcjach wywołują skojarzenie z Amsterdamem.
Zwiedzimy Stare Miasto, Wenecję Bydgoską, secesyjne kamieniczki, zobaczymy słynną fontannę „Potop”, wejdziemy do muzeum na barce by poznać historię Kanału Bydgoskiego.

Na zakończenie przed uczestnikami wycieczki otworzy swoje podwoje najsłynniejsze bydgoskie muzeum, nagrodzone certyfikatem dla najlepszego produktu turystycznego. Zwiedzanie Muzeum Mydła i Historii Brudu połączone z warsztatami mydlanymi będzie doskonałą okazją na zabranie z Bydgoszczy własnoręcznie wykonanej pamiątki.

PROGRAM RAMOWY

Spotkanie na placu Bankowym w rejonie pomnika Juliusza Słowackiego o godzinie 6:45. O godzinie 7:00 odjazd w kierunku Bydgoszczy.
11:00 – zwiedzanie Starego Miasta: Most Staromiejski, Stary Rynek, gotycka Katedra, Wyspa Młyńska i Wenecja Bydgoska,
13:30 – wejście pod pokład zabytkowej Barki Lemara – historia dawnego portu śródlądowego i Kanału Bydgoskiego,
14:00 – przerwa na obiad i czas na zakup pamiątek na Starym Mieście,
15:30 – zwiedzanie Muzeum Mydła i Historii Brudu wraz z warsztatami wyrobu własnego mydła,
17:00 – wyjazd w drogę powrotną.
Powrót do Warszawy około godziny 21:00.

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie Arktour, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!