Dyskusyjny Klub Książki

Wraz z otwarciem Białego Domu zapraszamy na 𝗗𝘆𝘀𝗸𝘂𝘀𝘆𝗷𝗻𝘆 𝗞𝗹𝘂𝗯 𝗞𝘀𝗶𝗮̨𝘇̇𝗸𝗶 w Łazienkach Królewskich 📖
Spotkania w ostatnie wtorki miesiąca od maja do września, przeznaczone są dla młodzieży od 16. roku życia i dorosłych. Zapraszamy miłośników i miłośniczki czytania oraz odkrywania na nowo klasycznych dzieł literatury światowej.

W czasie tegorocznej odsłony Dyskusyjnego Klubu Książki po raz kolejny nawiążemy do ,,Metamorfoz” Owidiusza. Będziemy tropić motyw przemiany w dziełach literackich różnych epok. Przemiany (ciała, uczuć, losu, charakteru) są integralną częścią̨ nie tylko większości opowiadań mitologicznych, ale też właściwie każdej dobrej opowieści.

📆 Terminy: 30 maja, 27 czerwca, 25 lipca, 29 sierpnia, 26 września 2023 r., godz. 17.00-18.30
📍 Miejsce: Biały Dom, sala edukacyjna na I piętrze (do sali można dotrzeć tylko schodami)
🎫 Wstęp: bezpłatny w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna”, obowiązuje rezerwacja miejsc
❗ Prowadzenie: Karolina Rychter, Joanna Szumańska
Rezerwacja miejsc, dodatkowe informacje: Jolanta Żubrowska, j.zubrowska@lazienki-krolewskie.pl, tel. 518 715 694

Terminy i tematy spotkań
𝟯𝟬 𝗺𝗮𝗷𝗮 – 𝗛𝗲𝗻𝗿𝘆 𝗝𝗮𝗺𝗲𝘀, 𝗕𝗲𝘀𝘁𝗶𝗮 𝘄 𝗱𝘇̇𝘂𝗻𝗴𝗹𝗶
Bestia w dżungli jest uważana za jedno z najlepszych i zarazem najbardziej osobistych opowiadań autora Portretu damy i Złotej czary. „Nieprzeżyte życie” jego przewrażliwionego i skupionego na sobie bohatera, Johna Marchera, będzie dla nas punktem rozważań na temat ludzkiego losu, nieustannego oczekiwania na niecodzienne wydarzenia a zarazem paraliżującego lęku przed zmianą.
Prowadzenie: Karolina Rychter

𝟮𝟳 𝗰𝘇𝗲𝗿𝘄𝗰𝗮 – 𝗖𝗵𝗮𝗿𝗹𝗼𝘁𝘁𝗲 𝗕𝗿𝗼𝗻𝘁𝗲̈, 𝗗𝘇𝗶𝘄𝗻𝗲 𝗹𝗼𝘀𝘆 𝗝𝗮𝗻𝗲 𝗘𝘆𝗿𝗲
Wydana po raz pierwszy w 1847 roku pod pseudonimem powieść Charlotte Brontë okazała się wielkim sukcesem wydawniczym i była potem wielokrotnie ekranizowana. Na pewno przyczyniła się do tego pierwszoosobowa narracja, pełna tajemnic i niespodziewanych zwrotów akcji fabuła oraz postać dzielnie konfrontującej się z przeciwnościami losu głównej bohaterki. To właśnie ona, jej przemiany i „stawanie się” będą nas szczególnie interesowały.
Prowadzenie: Karolina Rychter

𝟮𝟱 𝗹𝗶𝗽𝗰𝗮 – 𝗪𝗶𝗹𝗹𝗶𝗮𝗺 𝗦𝘇𝗲𝗸𝘀𝗽𝗶𝗿, 𝗦𝗲𝗻 𝗻𝗼𝗰𝘆 𝗹𝗲𝘁𝗻𝗶𝗲𝗷
W sztuce Szekspira znajdziemy zarówno bezpośrednie aluzje do Metamorfoz Owidiusza jak i inne nawiązania do motywów mitologicznych. Skupimy się jednak przede wszystkim na gwałtownych przemianach uczuć, jakich pod wpływem kaprysów magicznych mocy, rozmaitych miłosnych ułud oraz postępów doznają bohaterowie tej słynnej komedii pomyłek.
Prowadzenie: Karolina Rychter

𝟮𝟵 𝘀𝗶𝗲𝗿𝗽𝗻𝗶𝗮 – 𝗟𝗲𝘄𝗶𝘀 𝗖𝗮𝗿𝗿𝗼𝗹𝗹, 𝗔𝗹𝗶𝗰𝗷𝗮 𝘄 𝗞𝗿𝗮𝗶𝗻𝗶𝗲 𝗖𝘇𝗮𝗿𝗼́𝘄
„Jak zagadkowe są te wszystkie przemiany! Nigdy nie jestem pewna, w co się mogę przemienić z minuty na minutę!” – mówi w pewnym momencie Alicja, bohaterka jednej z najsłynniejszych książek w historii literatury. Lewis Carroll zbudował Krainę Czarów wedle praw rządzących naszymi snami, nagłe przeobrażenia są w niej na porządku dziennym. Zastanowimy się, co mogą one znaczyć i jak w tym szalonym korowodzie metamorfoz zmienia się i dorasta sama Alicja.
Prowadzenie: Karolina Rychter i Joanna Szumańska

𝟮𝟲 𝘄𝗿𝘇𝗲𝘀́𝗻𝗶𝗮 – 𝗥𝗮𝘆𝗺𝗼𝗻𝗱 𝗥𝗼𝘂𝘀𝘀𝗲𝗹, 𝗟𝗼𝗰𝘂𝘀 𝗦𝗼𝗹𝘂𝘀
Najsłynniejsze dzieło Raymonda Roussela to gra czystej, nieograniczonej niczym wyobraźni. Przyjrzymy się opisom osobliwości, które w powieści pokazuje swoim gościom tajemniczy uczony Martial Canterel oraz temu, w jaki sposób każda w z tych osobliwości płynnie przechodzi w kolejną. Zobaczymy, że tymi przemianami rządzą słowa. To one – zgodnie z metodą pisarską Roussela – są motorem opowieści i to one powołują do życia pozornie całkowicie arbitralnie powiązane ze sobą dziwne światy.
Prowadzenie: Karolina Rychter

***

Dr Karolina Rychter – filozofka, dziennikarka (pisze m.in. dla Culture.pl). Interesują ją punkty przecięcia filozofii z innymi dyscyplinami. W Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi seminaria łączące filozofię z historią sztuki, historią teatru, literaturą, psychologią. Prowadzi wraz z Joanną Szumańską internetowy magazyn literacki „Praktyki Czytania”.

Joanna Szumańska – historyk teatru i sztuki, doktorantka w zakładzie Historii i Teorii Teatru w Instytucie Sztuki PAN, pełnomocnik dyrektora ds. teatru w Muzeum Łazienki Królewskie. Współpracuje z Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi wraz z Karoliną Rychter internetowy magazyn literacki „Praktyki Czytania”.

https://www.facebook.com/events/570761355198691/?event_time_id=571326805142146

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia
Szczegóły wydarzenia