Łazienki Królewskie – zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i przebudowanego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na pałac Na Wyspie. Oprócz budynków, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb w Łazienkach Królewskich znajdują się cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński.

Łazienki są miejscem wielu wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym i rozrywkowym, a także jednym z ulubionych miejsc spacerów mieszkańców i gości stolicy.

 

Obiekty muzeum otwarte są 7 dni w tygodniu. Do ogrodów zapraszamy codziennie od rana do wieczora – bramy zamykane są o godz. 21.00.
Bilety wstępu można nabyć w kasach w Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii i Podchorążówce.

Czwartki – dzień bezpłatnego wstępu, zwiedzanie wyłącznie indywidualne (nie ma możliwości zwiedzania z przewodnikiem), nie obowiązują rezerwacje.
Uprzejmie informujemy, że możliwe jest czasowe wyłączenie dostępności poszczególnych obiektów – Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickiego – dla zwiedzających. Prosimy o kontakt z Działem Rezerwacji 22 50 60 028 w celu uzyskania dalszych informacji.

12 Nadchodzące wydarzenia

Sortuj według

„O Boże! co ia cierpię!.. Kocham Antka… ale ten nic mi pomódz nie może!.. Pan Jan iest bogaty… uszczęśliwi moię Matkę. – Jedno z tego obierać trzeba… albo dogodzić Matce, albo sobie… Ach! Antku móy! iakieżby nasze było rozstanie! – ia bym cię porzucić miała?.. Ale darmo, matka moia w nędzy, trzeba iéy szukać pomocy…” – to dylemat Kasi, głównej bohaterki dwuaktowej opery Macieja Kamieńskiego, z librettem Wojciecha Bogusławskiego na podstawie komedii Franciszka Bohomolca. Premiera miała miejsce w roku 1778 w Pałacu Radziwiłłów, a obecnie Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Obecnie inscenizacji i reżyserii Nędzy uszczęśliwionej podjął się gościnnie w Polskiej Operze Królewskiej Jarosław Kilian – reżyser teatralny i operowy, profesor warszawskiej Akademii Teatralnej oraz dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Lalka w Warszawie. Maciej Kamieński – Nędza uszczęśliwiona Kierownictwo muzyczne Dyrygent: Tadeusz Karolak Dekoracje/Rekwizyty/Kostiumy: Izabela Chełkowska-Wolczyńska Inscenizacja, reżyseria: Jarosław Kilian Reżyseria świateł: Piotr Niemyjski Asystent reżysera: Sławomir Jurczak Inspicjent: Michał Kanclerski OBSADA Podstarości: Bogdan Śliwa / Witold Żołądkiewicz Anna: Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek / Justyna Stępień Kasia: Agnieszka Kozłowska / Justyna Reczeniedi Antek: Sylwester Smulczyński / Mateusz Zajdel Jan: Sławomir Jurczak / Piotr Kędziora / Krzysztof Łazicki Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej Czas trwania: 1 godz. 10 min. Uwaga: wejście i […]

Wszystkich, którzy pragną poznać fascynującą historię Łazienek Królewskich, zapraszamy na wyjątkowy kurs organizowany przez pracowników Muzeum. Pragniemy zarazić Was swoja pasją i wprowadzić w tajniki historii stojącej za architekturą, dekoracją, kolekcjami sztuki oraz historycznymi ogrodami letniej rezydencji ostatniego króla Rzeczypospolitej. Zapraszamy wszystkie osoby interesujące się historią sztuki i polskim dziedzictwem kulturowym, w tym miejskich przewodników *** Kurs to cykl sześciu weekendowych spotkań obejmujących wykłady oraz oprowadzanie po obiektach i ogrodach. Zajęcia odbywać się będą w soboty i niedziele, tzn. 24 i 25 lutego oraz 3, 4, 10 i 11 marca, w godz. 9.00-14.00. Poprowadzą je pracownicy Łazienek Królewskich odpowiedzialni za poszczególne dziedziny: historię, sztukę, edukację, konserwację oraz przewodnicy, co pozwoli na kompleksowe poznanie jednego z najbardziej rozpoznawalnych założeń pałacowo-ogrodowego w Polsce. Mowa będzie o historii Łazienek Królewskich, w tym o czasach przed Stanisławem Augustem i okresie, kiedy Łazienki były w carskich rękach. Uczestnicy kursu poznają dzieła z królewskich kolekcji i mecenat ostatniego władcy Polski. Zwiedzą też Łazienki szlakiem chińskiej sztuki tzw. „chinoiserii”. Część wykładów poświęcona będzie konserwacji zabytkowych mebli i dziełom zrabowanym w czasie wojny, które udało się odzyskać. Na zajęciach o królewskich ogrodach uczestnicy kursu poznają ich historię oraz łazienkowską faunę i florę. *** Zapisy na kurs przyjmowane będą […]

Przejmij profil tego miejsca:

Jeśli jesteś właścicielem miejsca kliknij i edytuj z nami

Żądanie wpisu