Celem Muzeum Neonów jest dokumentacja oraz ochrona powojennych reklam świetnych – neonów. Począwszy od roku 2005 nasza instytucja angażuje się w działania związane z badaniem i odnawianiem starych neonów, będących wspomnieniem po szeroko zakrojonych projektach wielkiej neonizacji, prowadzonych w krajach Bloku Wschodniego. Przyczyniliśmy się do swoistej nowej mody na neony w Polsce, czego najlepszym przykładem jest otwarcie pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych na świecie muzeów poświęconych starym reklamom świetlnym.

Stała kolekcja muzeum składa się z ok. stu starych neonów i innych instalacji reklamowych, które nierzadko zostały zaprojektowane przez wybitnych artystów i grafików, będących też twórcami znanej na świecie tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. W naszym muzeum mają Państwo unikalną możliwość przyjrzenia się neonom z bliska, a także docenienia kunsztu twórców i rzemieślników tej często zapominanej formy sztuki.

Muzeum nie zajmuje się jednak jedynie gromadzeniem neonów, które nie mogą wisieć w swoich oryginalnych lokalizacjach. Zainicjowaliśmy kampanię, której celem jest ochrona starych reklam neonowych w miejskiej scenerii. W ramach projektu „Akcja Renowacja!” odnowiliśmy kilka ciekawych i znanych warszawskich neonów, jak Syrenka na ul. Grójeckiej czy „Mydła i Farby” na ul. Nowolipki (na awersie ulotki), a także odtworzyliśmy kultowy neon „Jaś i Małgosia” dla nowej klubokawiarni na al. Jana Pawła II.

Placówka jest instytucją prywatną, która nie jest utrzymywana ze środków publicznych. Działalność muzeum i realizacja jego misji, a także projektów związanych z odnawianiem neonów są finansowane przez naszych gości i sympatyków.

Muzeum Neonów jest otwarte pięć dni w tygodniu. Udostępniamy je zarówno indywidualnym zwiedzającym, jak i większym grupom. Organizujemy też wydarzenia specjalne, pokazy filmowe czy wycieczki z przewodnikiem. Możliwe jest też zwiedzanie zbiorów po godzinach otwarcia pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji i dokonaniu dodatkowej opłaty.

Zapraszamy Was do odwiedzenia naszego nietypowego i wyjątkowego Muzeum!

Poniedziałek

-

Wtorek

-

Środa

12:00-17:00

Czwartek

12:00-17:00

Piątek

12:00-17:00

Sobota

12:00-17:00

Niedziela

12:00-17:00

Przejmij profil tego miejsca:

Jeśli jesteś właścicielem miejsca kliknij i edytuj z nami

Żądanie wpisu