Położenie:

Dzielnica Mokotów, w obrębie ul. Puławskiej, ul. Krasickiego, ul. Odyńca i ul. Ursynowskiej.

Główne wejście od strony ul. Puławskiej, pozostałe od ul. Krasickiego, Odyńca i Ursynowskiej.

Powierzchnia:

2,7 ha

Atrakcje:

owalna aleja kasztanowcowa, pomnik Powstańców Mokotowa – żołnierzy AK pułku „Baszta”, rzeźby ogrodowe,  fontanna, plac zabaw, cenny drzewostan

 

Park Dreszera został wpisany do rejestru zabytków 12 marca 1989 r. pod numerem 1238.

Park założono za czasów prezydentury Stefana Starzyńskiego, na terenie fosy fortecznej dawnego Fortu Mokotowskiego według projektu inż. Zygmunta Hellwiga. Otwarcia i nadania imienia Gustawa Orlicza-Dreszera, generała Wojska Polskiego, który zginął w katastrofie samolotowej w 1936 r. dokonano 26 czerwca 1938 r. W czasie powstania warszawskiego toczyły się w tym rejonie zacięte walki. Obszar ten był także jednym z największych prowizorycznych cmentarzy.
Po zniszczeniach wojennych park zrewitalizowano w 1951 r., a część leżącą pomiędzy ul. Krasickiego a al. Niepodległości zamieniono  na ogródek jordanowski.
Obecny układ kompozycyjny Parku Dreszera, w obrębie współczesnych granic, nie uległ zasadniczym zmianom w stosunku do formy przedwojennej.
Park utrzymany jest w stylu modernistycznym. Centralną oś kompozycji tworzy aleja główna z układem prostokątnych wnętrz parkowych położonych po obu jej stronach. Wyróżniającym się elementem kompozycji jest szeroka, owalna aleja kasztanowcowa we wschodniej części parku. Przecięcie alei głównej z aleją poprzeczną zaakcentowane jest fontanną. Symetrycznie, po obu stronach alei głównej usytuowane są: pomnik Powstańców Mokotowa – żołnierzy AK pułku „Baszta” i plac zabaw dla dzieci.

Park jest ogrodzony, posiada ochronę i publiczną toaletę.
Ze względu na swoje położenie przy ulicy Puławskiej – jednej z głównych arterii miasta – jest licznie odwiedzany przez mieszkańców stolicy.

źródło: zielona.um.warszawa.pl

Przejmij profil tego miejsca:

Jeśli jesteś właścicielem miejsca kliknij i edytuj z nami

Żądanie wpisu